Our actions
24 Apr 2014

Christine St-Pierre appointed Minister of International Relations and La Francophonie

Premier Philippe Couillard has appointed Christine St-Pierre Minister of International Relations and La Francophonie. Ms. St-Pierre was sworn in on April 23 in the National Assembly, along with the other members of the Premier’s cabinet.

Ms. St-Pierre was re-elected member for the riding of Acadie in the general election held on April 7.

“Québec’s expertise is not just valuable for Québec, but for the whole world too. Following this principle, you will represent Québec," the Premier said to Ms. St-Pierre in his speech.

Christine St-Pierre was elected MNA in the riding of Acadie in the general election on March 26, 2007 and re-elected in the general elections held in December 2008 and on September 4, 2012.

During her first two terms, she served as Minister of Culture, Communications and the Status of Women. She also sat on the ministerial committee on social, educational and cultural development.

From September 2013 to April 2014, Ms. St-Pierre was the official opposition critic for culture and Greater Montreal.

Born in Saint-Roch-des-Aulnaies on June 10, 1953, Christine St-Pierre earned a Bachelor of Social Sciences from Moncton University in 1976 and also studied demographics, economics and law there.

From 1976 to 2007, she was employed by Société Radio-Canada, working first as its parliamentary correspondent in Quebec City and then in Ottawa. From 2001 to 2005, she worked as its correspondent in Washington D.C.

Our actions